İmar Kanunu' nun 15 ve 16 madde uygulamaları en basit şekilde anlatımı

İmar Kanunu\' nun 15 ve 16 madde uygulamaları en basit şekilde anlatımı

İmar Kanunu' nun 15 ve 16. madde uygulamaları, imar parselinin yol, yeşil, açık otopark vb. alanlara isabet etmesi veya imar parselinin yanındaki, önündeki arkasındaki parseller ile birleştirilmesi veya ayrılması şeklinde yapılır.

Uygulamasında ise; 

1-           Parsel malikleri/ maliki öncelikle ilgili ilçe belediyesinden imar durumu belgesini alır. 

2-     Belediyeden alınan imar durumu belgesinde belirtilen şekilde uygulama haritalarının hazırlanması için harita bürolarına başvuru yapılır.

3-         Uygulama dosyası ile birlikte ilgili belediyeye gerekli kararın alınması için müracaat edilerek dosyanın belediye tarafından onaylanması talep edilir.

4-        Alınan karar uygulama dosyasına eklenerek ilgili kadastro müdürlüğüne/ birimine kontrol ve tasdik için müracaat edilir.

5-         Kadastro kontrolünden çıkan uygulama dosyası kadastro müdürlüğünün tapuya hitaben yazdığı üst yazısıyla birlikte tapu dairesine gönderilir.( Kadastro kontrolünden çıkan dosyalar genellikle mal sahipleri veya harita büroları tarafından elden teslim alınarak tapu dairesine müracaatları  yapılır.Çünkü dosya kadastro müdürlüğü tarafından taralı şekilde gönderilse bile, imar uygulaması işleminin yapılabilmesi için mal sahibi/sahipleri veya resmi vekilinin tapu dairesine müracaatı şarttır. ( Birden fazla malik var ise tamamının muvafakatı gerekir. Maliklerin/malikin veya vekilinin Tescil Beyannamesi ve tapuda hazırlanan resmi senette imzaları gereklidir.)

6-         Yapılan uygulama sırasında tevhid veya ifraz var ise döner sermaye bedeli çıkar, bedelsiz terk işlemlerinde ise döner sermaye çıkmaz.

www.izmirdedaire.com adresimizden yeni basit bilgilendirmelerimizi takip edebilirsiniz.SaygılarımızlaSosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

İzmir Bergama Mahalleleri Haritası
..
İzmir Bergama Mahalleleri Haritası İzmir Bergama Mahalleleri Haritası
İzmir Bayındır Mahalleleri Haritası
..
İzmir Bayındır Mahalleleri Haritası İzmir Bayındır Mahalleleri Haritası
İzmir Bayraklı Mahalleleri Haritası
..
İzmir Bayraklı Mahalleleri Haritası İzmir Bayraklı Mahalleleri Haritası
İzmir Balçova Mahalleleri Haritası
..
İzmir Balçova Mahalleleri Haritası İzmir Balçova Mahalleleri Haritası
İzmir Aliağa Mahalleleri Haritası
..
İzmir Aliağa Mahalleleri Haritası İzmir Aliağa Mahalleleri Haritası
Paylaş
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

izmiremlaks.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Et